تبلیغات
ارتباط قرآن با علوم امروزی - قرآن و حقایق قطعی علم تجربی

قرآن و حقایق قطعی علم تجربی

تاریخ:شنبه 2 خرداد 1388-12:03 ب.ظ

                                                             به نام خدا

 قرآن جایگاه منحصر به فردی در علم دارد. هیچ كتب مقدسی مانند قرآن با علم و یافته‌های مسلم آن مطابقت ندارد. آیات متعددی در قرآن وجود دارد كه به جزئیات عالم هستی پرداخته و اطلاعات علمی خاصی درباره آنها بیان داشته است. قرآن پژوهان اسلامی و حتی غیراسلامی در تحقیقات خود بارها به شرح و تطبیق اینگونه آیات با یافته‌های علمی معاصر پرداخته‌اند.8

قرآن پژوه مسیحی دكتر بوریس بوكای در كتاب خود به نام مقایسه‌ای میان تورات، انجیل، قرآن و علم در این خصوص بیان می‌دارد كه: مطابقت متون كتب مقدس با داده‌های علمی، همواره برای انسان یك موضوع قابل تفكر بوده است. عقلاً مطابقت بین كتب مقدس و علم، عنصر لازمی برای اصالت متون مقدس می‌باشد. زیرا نمی‌توان پذیرفت كه یك وحی خداوندی امری كاملاً ناصحیح را بیان كند. وگرنه منطقاً باید به ساختگی بودن عباراتی از كتاب مقدس كه پدیده‌های غیرقابل علم را شرح می‌دهند رأی داد.

وی در بیان دیگر می‌گوید: من بدون هیچ‌گونه پیش داوری و با واقع‌بینی تمام وحی قرآنی را جهت بدست آوردن درجه سازگاری آن با داده‌های دانش نوین، بررسی كردم. از طریق ترجمه‌ها می‌دانستم كه قرآن هرگونه پدیده طبیعی را متذكر می‌گردد لیكن جز اطلاع مختصری از آن نداشتم. با بررسی بسیار دقیق متن عربی، صورتی از آنها تهیه كردم و در پایان برایم روشن شد كه قرآن هیچ مطلبی را كه از نظر علمی عصر جدید، انتقادپذیر باشد، ندارد.

برای تفهیم بیشتر شاهد مثال‌هایی از آیات قرآن می‌آوریم كه در آن به جزئیات حقایق علمی اشاره و یا توجه شده است.

- عدم خلل در آسمان‌ها و زیور بودن ستارگان برای آن(سوره ق،6)
- خلقت آسمان، بدون ستون(سوره لقمان،10)
- گرانش(جاذبه) و نظم حركت ماه و خورشید(الرحمن،5 و ابراهیم،33 و زمر،5)
- وجود مدار مخصوصی برای خورشید و ماه(یس،40)
- تكامل جهان و حركت كل منظومه شمسی(یس،38)
- انبساط جهان(ذاریات،47)
- حركت زمین و بستر زندگی(طه،53 و34)
- بیان اكوسیستم آب‌رسانی در دنیا(ق،9-11)
- بادها عامل باروری ابرها(مومنون،18 و فاطر،9)
- اثر ارتفاع بر تنفس(انعام،125)
- الكتریسیته جوی(رعد،12و13 و نور،43) و بسیاری از حقایق دیگر.

باید توجه داشت كه بسیاری از این حقایق هستی‌شناسانه(فیزیكی) در زمان نزول قرآن، شناخته شده نبودند و بیان آنها در 1400 سال قبل كاملاً جنبه اعجاز داشته است. علاوه بر این آیات قرآن حقایق شگرف دیگری را بیان می‌دارد كه علم درباره آنها، هنوز سخنی ندارد، حقایق مانند تسخیر فضا، موجودات فضایی، تعدد جهان‌ها(الفرقان،61) و... 9

این ویژگی واقع‌گرایانه تعالیم قرآن و توجه به جزئیات عالم هستی، خود گواهی بر كاربردی بودن آن نیز می‌باشد كه بحث مستقلی می‌طلبد.
Admin Logo