تبلیغات
ارتباط قرآن با علوم امروزی - آشنایی با نجوم، ایمان را قوی‌تر می‌كند

آشنایی با نجوم، ایمان را قوی‌تر می‌كند

تاریخ:چهارشنبه 6 خرداد 1388-12:38 ب.ظ

حجت‌الاسلام علیرضا موحد نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای مركز تقویم مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران و عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری است.

وی جزو 3 نفر اولی است كه در جهان ركورددار رصد نازك‌ترین هلال ماه است. با وی در زمینه جایگاه اخترشناسی و نجوم در اسلام و فعالیت‌های مرتبط با استهلال گفت‌وگو كرده‌ایم.

اخترشناسی و نجوم چه اهمیتی در اسلام دارد؟
نجوم در چند بخش علوم‌اسلامی نقش مؤثر و مهمی ایفا می‌كند؛ در مسائل اعتقادی مانند درك عظمت آفریدگار و نظم بسیار دقیق و پیچیده‌ای كه بر آن استوار گردانیده است؛ به عبارت بهتر آشنایی با جهان هستی و دانش ستاره‌شناسی و كیهان شناسی سبب ایجاد ایمانی قوی‌تر و ارتباط محكم‌تری با پروردگار و خالق آن می‌شود.

از سوی دیگر با نگاهی به قرآن می‌توانیم آیات بسیار زیادی را بیابیم كه در مورد مسائل مربوط به فضا، ستارگان، گذشته، حال و آینده جهان هستی است و مطمئنا دانستن نجوم به فهم بیشتر، دقیق‌تر و عمیق‌تر آنان كمك می‌كند. یكی از تعاریف دانش نجوم، علم به مواضع اجرام آسمانی، حركات آنها، ساختار جهان و سرگذشت و سرنوشت آن است و چون قرآن به این موارد اشارات زیادی دارد بنابراین فهم خوب آیات منوط به دانستن نجوم است.

نقش دیگر دانش ستاره شناسی در مسائل عملی اسلام است مانند پیداكردن جهت قبله، اوقات شرعی و رویت هلال ماه. در این زمینه كسانی كه نجوم را بهتر می‌دانند و به‌صورت تخصصی آن را آموخته‌اند می‌توانند وارد شوند و كار كنند. با توجه به این مطالب اهمیت نجوم در علوم اسلامی روشن می‌شود.

با توجه به اینكه شما عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری هستید، در مورد فعالیت‌های این دفتر توضیح دهید.
رویت هلال اگر توسط افراد با تجربه و آموزش دیده انجام نشود احتمال اشتباه و وجود اشكال در آن وجود دارد بنابراین گزارش‌های داده شده قابل اعتماد نخواهند بود، در نتیجه یكی از كارهای این دفتر آموزش مستمر افراد و گروه‌هایی است كه با دفتر در ارتباط هستند.

همچنین كسانی كه در این دفتر مشغول به كار هستند از تخصص لازم برای بررسی دقیق و علمی گزارش‌های داده شده از رویت هلال برخوردارند و گزارش‌ها را با طرح سؤالات معینی از گزارشگران بررسی و طبقه‌بندی می‌كنند تا در اختیار مقام معظم رهبری قرار گیرد. این ستاد همچنین ابزار‌ها و وسایلی را به‌طور مستقیم در اختیار گروه‌های ذكر شده قرار می‌دهد یا آنها را به مراكزی برای دریافت این ابزار معرفی می‌كند.

شما جزو ركورددارهای رویت هلال ماه هستید درباره این نوع ركورد توضیح دهید.
هرچه زمان بیشتری از مقارنه ماه با خورشید و آغاز ماه نو بگذرد هلال ضخیم‌تر می‌شود، بنابراین دیدن نازك‌ترین هلال و در حالی كه سن كمی دارد یكی از ركورد‌های جهانی محسوب می‌شود؛ البته این هلال كمتر از یك درصد ماه كامل است بنابراین رویت آن بسیار مشكل است. در حال حاضر ركورد من كه در سال 81 ثبت شد در جایگاه سوم است و خوشبختانه ركورد‌های اول و دوم نیز متعلق به محسن شریفی و قاضی میرسعید است.

آیا درباره تطابق آیات قرآن كریم با كشفیات نجوم فعالیتی انجام داده‌اید؟
كارهای انجام شده در این زمینه خیلی حساب شده و دقیق نبوده است. اینگونه فعالیت‌ها نیاز به یك تیم تحقیقاتی و متخصص در زمینه نجوم دارد. عده‌ای در زمینه اطلاعات قرآنی بسیار متخصص هستند و عده‌ای در زمینه نجوم. باید فصل مشتركی در این زمینه ایجاد شود.

به نقل از: همشهری آنلاین


Admin Logo